• STO III. A

STOLOVANIE__III._A.docx

K PRAKTICKEJ ZÁVEREČNEJ SKÚŠKE

Zásady pre zostavenie zložitých menu

Najprv si stanovíme, ktoré chody budeme podávať a až potom menu konkretizujeme.

Pri zostavovaní zložitých menu dodržujeme tieto hlavné zásady:

•     Menu má iba jeden hlavný chod, ktorý má byť vrcholom celej zostavy menu, ostatné chody sú iba        vhodným doplnkom.
            •       Hlavný chod delí menu spravidla na dve približne rovnaké časti, v prvej časti nepodávame sladké pokrmy       a nápoje.
            •       Hlavný chod je spravidla mäsitý, s dvoma prílohami, ryba sa pre svoju ľahkosť nepovažuje za hlavný              chod.
            •       Ak je požiadavka na dva hlavné chody, tak ich zaraďujeme za sebou s ohľadom na suroviny, spôsob             úpravy, chuťové vlastnosti a sled nápojov.

Na dosiahnutie pestrosti menu sa nemajú v ňom opakovať.

1.      rovnaké základné suroviny(napr. bravčové mäso, cestoviny, vajcia)

2.      rovnaký spôsob úpravy(napr. varenie, dusenie, pečenie, smaženie)

3.      rovnaké alebo podobné tvary a konzistencia pokrmov (závitky, halušky, knedličky, alebo šaláty, husté polievky, ragú,         kaša)

4.      rovnaké prílohy(výnimku tvoria zemiaky, musia však byť rôzne upravené).

•         farby pokrmov, príloh i nápojov sa majú striedať a vhodne dopĺňať, pokrmy majú byť vkusne         ozdobené
            •         menu pre poľovníkov, rybárov a podobne, musia obsahovať tiež bežné pokrmy pretože               mnoho poľovníkov i rybárov nejedia jedlá pripravené z ich úlovkov
            •         každý chod menu obsahuje len jeden druh pokrmu, výnimku možno urobiť pri zaraďovaní             jedál pre chorých alebo pre deti
            • Pre zaraďovanie jednotlivých druhov jedál do menu uvádzame pre orientáciu ich charakteristiku:
            •  Studený pokrm je spravidla prvý chod všetkých zložitých menu. Podáva sa v množstve 60 až 80g,  má byť pikantný a lákavo upravený, nemá hosťa nasýtiť.
            • Polievka je dnes tradičným chodom. Zaraďujú sa menej výdatné polievky(nie silné vývary) V letnom období môžeme zaradiť tiež studené a ovocné polievky.
            •  Teplý predkrm je vhodný  pri menšom počte osôb. Môžeme zaradiť napr. zapekané toasty, varená zelenina( špargľa, karfiol, mango, čierny koreň, rôzne druhy ragú, huby a malé porcie omeliet ).
            • Jedlo z ryby môže byť súčasťou každého menu napr. pstruh
            •  Hlavný chod je vrcholom menu. Môžu prevládať jedlá z chutného mäsa (bieleho ) a ľahko stráviteľné prílohy                ( i zelenina )
            • Zákusok zaraďujeme i vo forme domácich múčnikov (napr.  jablčný alebo tvarohový závin) majú to byť výrobky s nižšou energetickou hodnotou, napr. aj s použitím ovocia.
            • Zmrzlina sa zaraďuje väčšinou vo forme zmrzlinových pohárov, alebo aj ako "omeleta s prekvapením" - zapečená zmrzlina. Väčšina zahraničných hostí uvíta zmrzlinu alebo mrazený krém po celý rok, teda v ktorejkoľvek ročnej dobe.

Menu pre slávnostnú príležitosť má mať aspoň šesť chodov. Zostavujeme ho tak, aby výber pokrmov i nápojov vyhovoval pre zmiešanú spoločnosť. Pritom však dbáme aj na biologickú výživovú hodnotu tohto menu. Vzhľadom na počet chodov je správne, ak budeme obmedzovať výdatnosť, aby však jedlá v stanovenom poradí boli aj výživovo vyvážené. Medzi nápoje môžeme zaradiť po dohode s objednávateľom aj šumivé víno, pivo však uvádzame len na požiadanie hostiteľa.

V tomto menu doplňujeme hlavný chod napr. zo sviečkovice jedlom z ryby, výraznou polievkou a na začiatok i s ľahkým predkrmom, na záver sa môže hodiť upravený syr, múčnik alebo aj ovocný šalát.

Témy - seminárna práca

BITALA                           Trojhviezdičkový garni hotel