• Výchovný poradca

• Sociálne štipendiá

• Kto môže získať štipendium

Žiak denného štúdia strednej školy, špeciálnej strednej školy, vrátane osemročného gymnázia, odborného učilišťa či praktickej školy,
            ak žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo
            ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, aktuálneho v čase podania žiadosti.

Kto nemôže získať štipendium

Žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy.
            Žiak, ktorý v predchádzajúcom polroku školského vyučovania dosiahol priemerný prospech horší ako 3,5.
            Deti z detských domovov. Tie majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť zo strany štátu, pričom rodičia za ich pobyt v domove platia úhradu vo výške súdom určeného výživného.

Riaditeľ školy svojím rozhodnutím môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušovania školského poriadku alebo majú výrazne zlý prospech a dochádzku.
            Výška mesačného štipendia:
            25 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom známok horším ako 2,5 a najviac do 3,5 vrátane, teda aktuálne 20,42 eura,
            35 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s prospechom horším ako 2,0 a najviac do 2,5, teda aktuálne 28,58 eura,
            50 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom 2,0 a lepším, teda aktuálne 40,83 eura.

Pozn.: Do priemeru známok sa nezarátava klasifikácia z nepovinných predmetov. Priemer žiaka v prvom polroku prvého ročníka sa vypočíta podľa výročného vysvedčenia školy, ktorú naposledy navštevoval (zvyčajne 2. polrok 9. ročníka ZŠ).
            Štipendium sa vypláca v termínoch určených školou.

Čo musíte urobiť

Žiadosť o priznanie štipendia platí vždy na príslušný školský rok. O tlačivo žiadosti o štipendium požiadajte triedneho učiteľa.
            Nevyhnutnou prílohou je potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu za predchádzajúci kalendárny rok spolu s dokladom o počte spoločne posudzovaných osôb. Môže ísť o originály alebo riaditeľom školy overené kópie.

Žiadosť prijme riaditeľ školy, ktorý ju schváli a na základe známok na vysvedčení za predchádzajúci polrok školského vyučovania rozhodne o výške štipendia. Priložená kópia vysvedčenia nemusí byť notársky overená, stačí overenie riaditeľom.
            Žiadosť môže podať žiak kedykoľvek v priebehu školského roka a štátna podpora mu bude priznaná od 1.dňa mesiaca, kedy o ňu požiadal.

Na základe polročného vysvedčenia sa výška a oprávnenosť poberania štipendia nanovo prehodnocuje a žiadateľ musí znovu predložiť potvrdenie, že rodina poberá dávky v hmotnej núdzi alebo dokladovať príjem za ukončený kalendárny rok.