- Konzultácie a predmety
- O mne
- Krúžok
- Motto
- Individuálne učebné plány
- Slovenský jazyk a literatúra
- Povinná literatúra zo SJL
- Ako na učenie...
- Hodnotenie žiakov SJL, RUJ, KRJ
- Okruhy na MS zo slovenského jazyka
- RADY PRE MATURANTOV - PFIČ a PFEČ MS zo SJL
- Hrebendova kapsa 2013
- Fotoalbum
- Medzinárodný deň ruského jazyka - 6. jún
- Konzultačné hodiny
- Fotoalbum
- Fotoalbum
- Okruhy na MS z literatúry
- Jazykové štýly a slohové žánre
- Literatúra ľahko - filmy a krátke vtipné videá
- Prehľad jazykových štýlov a slohových postupov
- Zoznam tabuliek literárnych období
- Základné informácie - MS zo SJL 14.3.2017
- 10 nadčasových slovenských filmových klasík, ktoré len tak neomrzia
- Literárne texty
- Odborné kreslenie
Okruhy na MS z literatúry
Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/okruhy_MS_lit.doc
Okruhy na MS z literatúry
- Barok. Autori a ich diela v období baroka. Tvorba Hugolína Gavloviča – Valaská škola, mravúv stodola.
- Slovenské národné obrodenie. Hlavné udalosti a etapy slovenského národného obrodenia. Myšlienka slovanskej vzájomnosti v básnickej skladbe Jána Kollára Slávy dcera.
- Romantizmus. Spoločensko-kultúrna situácia v prvej polovici 19. storočia. Tvorba Sama Chalupku. Romantické prejavy túžby jednotlivých hrdinov po slobode a spravodlivosti v diele Mor ho!
- Romantizmu v slovenskej literatúre. Motív lásky v dielach štúrovských básnikov. Motívy Andreja Sládkoviča v skladbe Marína.
- Charakteristika tvorby štúrovských básnikov. Romantické prejavy túžby hrdinu po slobode a spravodlivosti v ich tvorbe. Charakteristické znaky romantického diela. Analýza diela Smrť Jánošíkova Jána Bottu. Skutočný Jánošík a literárna fikcia.
- Vplyv moderných európskych smerov na tvorbu slovenských autorov. Symbolizmus ako umelecký smer. Tvorba Ivana Krasku (Nox et solitudo). Znaky symbolizmu.
- Vitalizmus ako umelecký smer. Tvorba Jána Smreka (Obraz sveta, Cválajúce dni). Znaky vitalizmu.
- Literárna moderna. Definujte katolícku modernu ako umelecký smer. Popíšte charakter tvorby básnikov katolíckej moderny. Tvorba Rudolfa Dilonga (Mať a jej chlapec).
- Vplyv 1. svetovej vojny na život a tvorbu predstaviteľov svetovej medzivojnovej literatúry. Prehľad ťažiskových diel a autorov s krátkou charakteristikou. Tvorba Ericha Mariu Remarqua Na západe nič nového.
- Lyrizovaná próza, jej miesto v slovenskej medzivojnovej literatúre. Porovnanie diel Tri gaštanové kone (Margita Figuli) a Drak sa vracia (Dobroslav Chrobák).
- Vývin svetovej literatúry po roku 1945. Nové umelecké smery, ich charakteristika. Dielo Kto chytá v žite (David Salinger).
- Vývoj slovenskej literatúry po druhej svetovej vojne. Výber autorov a ich ťažiskové diela. Alfonz Bednár - Kolíska.
- Slovenská básnická tvorba – pop-poézia. Jozef Urban - pieseň Voda, čo ma drží nad vodou. Zhudobnené básnické texty, interpreti modernej populárnej hudby.
- Romantizmua vo svetovej literatúre. Charakteristické znaky romantického diela. Analýza romantického dielo Alexandra Sergejeviča Puškina Kapitánova dcéra.
- Podstata umeleckého smeru klasicizmus. Divadelné hry Jeana Babtistu Molièra. Analýza diela Lakomec.
- Umelecký smer humanizmus a renesancia. Divadelné hry Williama Shakespeara. Analýza diela Williama Shakespeara Hamlet.
- Prehľad ťažiskových diel antickej literatúry. Vývoj drámy. Analýza diela Antigona od Sofokla.
- Slovenská dramatická tvorba na prelome feudalizmu a kapitalizmu. Tvorba Jána Palárika – Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.
- Literárny realizmus, jeho vývoj a formy v 2. polovici 19. storočia a začiatkom 20. storočia. Charakteristické znaky realistického diela. Analýza divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského Statky – zmätky.
- Slovenská povojnová dramatická tvorba. Význam rozhlasu, televízie a filmu v propagovaní slovenskej drámy? Tvorcovia v oblasti filmu. Analýza divadelnej hry Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva.
- Súčasná dramatická tvorba. Tvorba Milana Lasicu a Júliusa Satinského - Soirée. Charakter autorských divadiel – Divadlo Lasicu a Satinského, Radošinské naivné divadlo. Súčasní autori dramatickej tvorby.
- Vývoj modernej slovenskej poézie po roku 1945. Tvorba Miroslava Válka (Príťažlivosť – Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať a Dotyky – Jablko).
- Spoločenské a politické pomery na Slovensku v päťdesiatych až sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Vznik exilovej, opozičnej a disidentskej literatúry. Analýza diel Ako chutí moc Ladislava Mňačku alebo Démon súhlasu Dominika Tatarku.
- Život a tvorba Milana Rúfusa. Témy a motívy, ktoré spracoval vo svojej tvorbe. Analýza básnickej zbierky Až dozrieme.
- Poviedka. Tvorbu Dušana Dušeka - zbierka poviedok Kufor na sny. Analýza poviedky Pes a Tam a tam. Ďalší autori poviedkovej tvorby podľa vlastného výberu.
- Martin Kukučín a Revúca. Analýza poviedky Keď báčik z Chochoľova umrie.
- Tvorba Jozefa Gregora Tajovského. Prehľad jeho poviedkovej tvorby s ich stručnou charakteristikou. Analýza poviedky Maco Mlieč.
- Uplatnenie realizmu ako literárneho smeru v slovenskej románovej tvorbe. Analýza románu Martina Kukučína Dom v stráni.
- Pojem sociálny román. Rozvíjanie metódy realizmu v slovenskej medzivojnovej próze. Analýza románu Jozef Mak Jozefa Cígera Hronského.
- Postavy z dedinského prostredia v tvorbe Martina Kukučína a Boženy Slančíkovej Timravy. Analýza diel M. Kukučína Neprebudený a B. S. Timravy Ťapákovci.