• Deň otvorených dverí v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej

• 16. september 1862 - Slávnostné otvorenie Prvého slovenského evanjelického a. v. gymnázia vo Veľkej Revúcej.

Išlo o prvú strednú školu v histórií Slovákov, na ktorej sa všetky predmety vyučovali v slovenskom jazyku. Zároveň to bola prvá a jediná stredná škola, kde sa maturovalo v slovenskom jazyku. Po zatvorení gymnázia v auguste 1874 sa takáto možnosť zopakovala až po vzniku ČSR. Tento dátum je pre celý náš národ dôležitým míľnikom, a tak každoročne, pri tejto príležitosti, Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej organizuje rôzne aktivity a akcie pre širokú verejnosť. Tento rok boli aktivity mimoriadne pútavé a žiaci a študenti sa mohli priblížiť „dobe minulej“ rôznymi spôsobmi, nielen slovom. A skutočne ich to bavilo.

Naši študenti SSOŠ v Revúcej každoročne a radi navštevujú Múzeum Prvého slovenského gymnázia nielen v tento slávnostný deň, ale aj vo všedné dni, pretože je tam vždy príjemne, výborný personál, a preto, že v tejto budove je minulosť, ktorá sa nás skutočne týka a dotýka.

Tešíme sa na ďalšiu návštevu.

Mgr. Gabriela Čellárová, Bc. Martina Saganová, Ing. Dana Vikorová

• NEZABUDNUTÍ SUSEDIA

• NEZABUDNUTÍ SUSEDIA je celoslovenské spomienkové podujatie, na ktorom si pripomíname obete holokaustu a rasového násilia.

Nadväzuje na viac ako dvadsaťpäťročnú tradíciu organizácie spomienkových tryzien na židovskom cintoríne vo Zvolene. Vyjadrenie vďaky a úcty záchrancom je na tomto mieste zhmotnené  do podoby pamätníka - “Parku ušľachtilých duší” s “múrom cti”, na ktorom je zaznamenaných doteraz 733 mien Slovákov, ktorí zachránili židovské životy. Ide o jedinečný pamätník v Európe.

V roku 2024 sa podujatie uskutočnilo v mestách a obciach 9. septembra o desiatej hodine dopoludnia.

K pietnemu zhromaždeniu sa prihovoril historik a pamätník doby Ivan Kamenec (audio nahrávka)kazateľ Cirkvi bratskej a spisovateľ Daniel Pastirčák (audio nahrávka)vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok (audio nahrávka), predseda ICEJ Petrer Švec (audio nahrávka), zástupcu ICEJ Stanislav Troška (audio nahrávka)
              Modlitba za zomrelých zaznela od rabína Michaila Borisoviča Kapustina (audio nahrávka).
              Nasledovalo čítanie  mien obetí holokaustu a čítanie mien záchrancov, ktorí v ťažkej dobe pomáhali Židom a riskovali vlastné životy. Na čítaní sa podieľala aj žiačka našej školy Viktória Čižmárová z II.C triedy. Zástupcom učiteľov pri čítaní bola Mgr. Gabriela Čellárová.

V našom meste túto pietnu spomienku organizovalo Mestské kultúrne stredisko už po štvrtýkrát a SSOŠ je každoročne jej súčasťou.

Tryzny sa zúčastnili žiaci II.C triedy pod vedením Mgr. Gabriely Čellárovej.

• Oslavy 80. výročia SNP

• Dňa 5. 8. 2024 sa v meste Revúca konali oslavy 80. výročia SNP.

Slovenské národné povstanie bolo jednou z najdôležitejších udalostí v dejinách Slovákov. Bolo to obdobie, v ktorom mnohí prejavili odvahu bojovať za ľudské práva a demokraciu.

Občania mesta na túto udalosť nezabúdajú a každoročne si ju pripomínajú. Žiaci našej SSOŠ sú tiež každoročne súčasťou osláv SNP. Inak tomu nebolo ani tento rok, keď sme si pripomenuli okrúhle výročie.

Oslavy boli skutočne veľkolepé. V úvode osláv bol bohatý a poučný program pri pamätníku „NÁVRAT“. Neskôr sa zúčastnení presunuli k pamätníku generála Rudolfa Viesta, kde si ho pripomenuli a následne oslavy vyvrcholili programom na miestnom cintoríne.

Na cintoríne v Revúcej pri hroboch padlých hrdinov z 2. svetovej vojny pribudla nová pamätná tabuľa takmer zabudnutého hrdinu. Išlo o mladého partizána Ladislava Martina Šeböka, ktorý zahynul tragicky ako 23 ročný, a predsa TAK VEĽA STIHOL.

• Začíname ...

• Ráno 2. semptembra 2024 bolo pred našou školou celkom iné ako predchádzajúce rána.

Celý priestor sa zaplnil farbami a mladými ľuďmi s kvietkami a s úsmevmi na tvárach.

Zrazu všetko ožilo a bolo počuť smiech a vravu. Ticho nastalo, až keď zaznela štátna hymna Slovenskej republiky a následne pani riaditeľka predniesla svoj slávnostný príhovor. V príhovore privítala nových i starších žiakov a tiež nové kolegyne, ktoré rozšírili naše rady.

Všetko sa nieslo v slávnostnom duchu a školský rok 2024 / 2025 sa začal tak, ako sa má.

Ďalšie dni budú možno menej slávnostné, ale určite zaujímavé a podnetné pre všetkých.

Mgr. Gabriela Čellárová, Mgr. Gabriela Dojčárová

• Riaditeľské voľno

• Riaditeľka školy SSOŠ Revúca udeľuje žiakom riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov v dňoch 19. a 20. septembra 2024 (štvrtok, piatok).

Žiaci IV. C triedy budú mať v piatok odborný výcvik v Tescu.

Všetci ostatní žiaci majú voľno.

Od 23. septembra 2024 (pondelok) sa bude vyučovať podľa platného rozvrhu.