• Alena Koroľová

• Okruhy na MS z literatúry

• Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/okruhy_MS_lit.doc

Okruhy na MS z literatúry

1. Barok. Autori a ich diela v období baroka. Tvorba Hugolína GavlovičaValaská škola, mravúv stodola.
            2. Slovenské národné obrodenie. Hlavné udalosti a etapy slovenského národného obrodenia. Myšlienka slovanskej vzájomnosti v básnickej skladbe Jána Kollára Slávy dcera.
            3. Romantizmus. Spoločensko-kultúrna situácia v prvej polovici 19. storočia. Tvorba Sama Chalupku. Romantické prejavy túžby jednotlivých hrdinov po slobode a spravodlivosti v diele Mor ho!
            4. Romantizmu v slovenskej literatúre. Motív lásky v dielach štúrovských básnikov. Motívy Andreja Sládkoviča v skladbe Marína.
            5. Charakteristika tvorby štúrovských básnikov. Romantické prejavy túžby hrdinu  po slobode a spravodlivosti v ich tvorbe. Charakteristické znaky romantického  diela. Analýza diela Smrť Jánošíkova Jána Bottu. Skutočný Jánošík a literárna fikcia.
            6. Vplyv moderných európskych smerov na tvorbu slovenských autorov. Symbolizmus ako umelecký smer. Tvorba Ivana Krasku (Nox et solitudo). Znaky symbolizmu.
            7. Vitalizmus ako umelecký smer. Tvorba Jána Smreka (Obraz sveta, Cválajúce dni). Znaky vitalizmu.
            8. Literárna moderna. Definujte katolícku modernu ako umelecký smer. Popíšte charakter tvorby básnikov katolíckej moderny. Tvorba Rudolfa Dilonga (Mať a jej chlapec).
            9. Vplyv 1. svetovej vojny na život a tvorbu predstaviteľov svetovej medzivojnovej literatúry. Prehľad ťažiskových diel a autorov s krátkou charakteristikou. Tvorba Ericha Mariu Remarqua Na západe nič nového.
            10. Lyrizovaná próza, jej miesto v slovenskej medzivojnovej literatúre. Porovnanie diel Tri gaštanové kone (Margita Figuli) a Drak sa vracia (Dobroslav Chrobák).
            11. Vývin svetovej literatúry po roku 1945. Nové umelecké smery, ich charakteristika. Dielo Kto chytá v žite (David Salinger).
            12. Vývoj slovenskej literatúry po druhej svetovej vojne. Výber autorov a ich ťažiskové diela. Alfonz Bednár - Kolíska.
            13. Slovenská básnická tvorba – pop-poézia. Jozef Urban - pieseň Voda, čo ma drží nad vodou. Zhudobnené básnické texty,  interpreti modernej populárnej hudby.
            14. Romantizmua vo svetovej literatúre. Charakteristické znaky romantického  diela. Analýza romantického dielo Alexandra Sergejeviča Puškina Kapitánova dcéra.
            15. Podstata umeleckého smeru klasicizmus. Divadelné hry  Jeana Babtistu  Molièra. Analýza diela Lakomec.
            16. Umelecký smer humanizmus a renesancia. Divadelné hry Williama Shakespeara. Analýza diela Williama Shakespeara Hamlet.
            17. Prehľad ťažiskových diel antickej literatúry. Vývoj drámy. Analýza diela Antigona od Sofokla.
            18. Slovenská dramatická tvorba na prelome feudalizmu a kapitalizmu. Tvorba Jána Palárika – Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.
            19. Literárny realizmus, jeho vývoj a formy v 2. polovici 19. storočia a začiatkom 20. storočia. Charakteristické znaky realistického diela. Analýza divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského Statky – zmätky.
            20. Slovenská povojnová dramatická tvorba. Význam  rozhlasu, televízie a filmu v propagovaní slovenskej drámy? Tvorcovia v oblasti filmu. Analýza divadelnej hry Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva.
            21. Súčasná dramatická tvorba. Tvorba Milana Lasicu a Júliusa Satinského - Soirée. Charakter autorských divadiel – Divadlo Lasicu a Satinského, Radošinské naivné divadlo. Súčasní autori dramatickej tvorby.
            22. Vývoj modernej slovenskej poézie po roku 1945. Tvorba Miroslava Válka (Príťažlivosť – Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať a Dotyky – Jablko).
            23. Spoločenské a politické pomery na Slovensku v päťdesiatych až sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Vznik exilovej, opozičnej a disidentskej literatúry. Analýza diel Ako chutí moc Ladislava Mňačku alebo Démon súhlasu Dominika Tatarku.
            24. Život a tvorba Milana Rúfusa. Témy a motívy, ktoré spracoval vo svojej tvorbe. Analýza básnickej zbierky Až dozrieme.
            25. Poviedka. Tvorbu Dušana Dušeka - zbierka poviedok Kufor na sny. Analýza poviedky Pes a Tam a tam. Ďalší autori poviedkovej tvorby podľa vlastného výberu.
            26. Martin Kukučín a Revúca. Analýza poviedky Keď báčik z Chochoľova umrie.
            27. Tvorba Jozefa Gregora Tajovského. Prehľad jeho poviedkovej tvorby s ich stručnou charakteristikou. Analýza poviedky Maco Mlieč.
            28. Uplatnenie realizmu ako literárneho smeru v slovenskej románovej tvorbe. Analýza románu Martina Kukučína Dom v stráni.
            29. Pojem sociálny román. Rozvíjanie metódy realizmu v slovenskej medzivojnovej próze. Analýza románu Jozef Mak Jozefa Cígera Hronského.
            30. Postavy z dedinského prostredia  v tvorbe Martina Kukučína a Boženy Slančíkovej Timravy. Analýza diel M. Kukučína NeprebudenýB. S. Timravy Ťapákovci.