• Alena Koroľová

• Slovenský jazyk a literatúra

Koncepciu vyučovania slovenského jazyka určujú základné princípy, ktoré sú odrazom spoločensch požiadaviek: princíp spojenia školy so životom a primeranosti ku  stupňu intelektuálneho vývinu žiakov, princíp všestrannej výchovnosti a princíp vedeckosti. Vyučovanie slovenského jazyka sa spája s vednou disciplínou (jazykovedou) zameranú predovšetkým na komunikavnu funkciu jazyka. Ďalej vychádza z príbuzných vedných disciplín (filozofie, psychológie,  psycholingvistiky,  pedagogiky,  teórie  informácie  a komunikácie  atď.).  Pri vyučovaní slovenského jazyka sa uprednostňujú metódy samostatného racionálneho štúdia učebnicovej a doplnkovej literatúry (slovníky, gramatiky, encyklopédie) a metódy diskusie, a to ako základ pre všetky učebné predmety. Dôsledne sa dbá o rozvíjanie intelektovej, mravnej a citovej stránky osobnosti žiaka.

Jazykové vzdelávanie vychováva žiakov ku kultivovanému jazykovému prejavu, podieľa sa na rozvoji ich duševného rozvoja. Povinnými maturitnými predmetmi na stupni vzdelania ISCED 3A je vyučovací jazyk slovenský.

Literárna výchova je zameraná na formovanie osobnosti žiaka v snahe dosiahnvnútorne bohatú individualitu, schopnú vysokého stupňa sebauvedomenia, kultúrnu osobnosť, ktorá dokáže pochopiť svet v jeho celistvosti a rôznorodosti. Popri čitateľskej výchove sa rozvíjajú celkové vedomosti žiakov o slovenskej a svetovej  literatúre. Dôraz sa kladie na poznanie modernej, najmä súčasnej literatúry, na pochopenie umeleckého a filozofickoetického prínosu staršej literatúry, uvedomenie si  rozvoja literárnej tvorivosti nášho národného písomníctva. Aby absolvent vzdelávacieho programu spahlivo preukázal výkon v tejto vzdelávacej oblasti, musí disponovať stanovenými výkonovými štandardmi a ovládať učivo predpísané obsahovými štandardmi.

Základnou charakteristikou vzdelávacej oblasti je sprostredkovať žiakom jazykové a všeobecné kompetencie tak, aby rozvíjali komunikačnú kompetenciu, ako prostriedok na dorozumievanie a myslenie, na podávanie a výmenu informác. Školský vzdelávací program sa usiluje prostredníctvom tejto vzdelávacej oblasti rozvinúť a podporiť sociálne kompetencie žiakov, ich všeobecný kultúrny rozhľad, formovať ich esteticcítenie a celkovú kultiváciu vyjadrovania a správania.

Prehľad obsahu z jazyka a literatúry:

1.   Zvuková rovina jazyka a pravopis

25. Romantizmus

25. Literárny realizmus a literárna moderna

26. Literatúra medzi dvoma svetovými vojnami

27. Vývoj literatúry po druhej svetovej vojne v kontexte so svetovou literatúrou