• Alena Koroľová

• Základné informácie - MS zo SJL 14.3.2017

• Maturitná skúška zo slovenského jazyka a literatúry

Základné informácie

Riadny termín EČ a PFIČ MS 2017 zo SJL 14. marec 2017 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra

Externú časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry tvorí centrálne vypracovaná, vo všetkých školách v rovnakom čase zadaná, pod externým dozorom konaná a

externe vyhodnotená písomná skúška - test. Test sa skladá len z úloh s výberom odpovede a z úloh s krátkou odpoveďou.

Test obsahuje 8 ukážok – 5 literárnych textov (zastúpenie by mali mať ako epické, tak aj lyrické a dramatické texty), 2 publicistické a 1 náučný text, z toho jeden nesúvislý (napr. tabuľka, výsledky ankety, štatistické podklady, grafy, programy kultúrnych podujatí, športové

výsledky, namerané hodnoty v rámci výskumu a pod.). Pri každej ukážke bude 5 úloh s výberom odpovede a 3 úlohy s krátkou odpoveďou. Každá časť testu bude obsahovať rôzne typy úloh. Všetky úlohy budú vychádzať z ukážok. Úlohy budú zisťovať úroveň čítania s porozumením, jazykových kompetencií a zvládnutia literatúry.

Čas na vypracovanie úloh testu je 90 minút.

Písomnou formou internej časti sú centrálne pripravené súbory štyroch tém alebo východiskové texty a určené žánrové formy. Žiak si vyberie a vypracuje iba jednu tému v stanovenom žánri. Rozsah 1,5 až 3 strany. Za 0,5 strany sa považuje 17 riadkov na strane.

Písomná práca sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov. Žiak môže počas PFIČ MS používať určenú literatúru (pravidlá pravopisu a slovníky), ktorá bude pripravená v učebni.

Čas na vypracovanie je 150 minút.

Charakteristika úloh písomnej práce

a) analýza a interpretácia umeleckého diela alebo vecného textu (jeho obsahová, kompozičná a štylistická analýza, argumentácia a hodnotenie),

b) vypracovanie zvolenej témy v určenej žánrovej forme,

c) porovnanie dvoch textov podľa zadania,

d) štýlová a žánrová transformácia textov.

Žánre PFIČ

1. umelecký opis

2. Charakteristika

3. Diskusný príspevok

4. Slávnostný prejav

5. Úvaha

6. Beletrizovaný životopis

7. Výklad

8. Rozprávanie

Podrobnosti o spôsobe konania obsahu ústnej formy internej časti MS:

1. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky je verejná.

2. Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou        maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní.

3. Počet zadaní je 30. Každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni.

4. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre príslušný predmet maturitnej skúšky.

5. Každé maturitné zadanie tvoria dve samostatné úlohy v poradí slovenský jazyk -  literatúra. Súčasťou zadania sú aj východiskové texty.

6. Príprava žiaka trvá 20 minút, čas jeho odpovede je 20 minút.

7. Maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravuje príslušná predmetová komisia školy. Maturitné zadania sa nezverejňujú.

8. Pre každý maturitný predmet sa učebné pomôcky členia do dvoch skupín - všeobecné a  konkrétne. Pod všeobecnými rozumieme pomôcky, ktoré má každý žiak Na každej škole k dispozícii počas konania príslušnej časti alebo zložky skúšky. Konkrétne sú tie pomôcky, ktoré priamo súvisia s príslušným zadaním.

9. Každá škola zabezpečí žiakovi prístup k všeobecným pomôckam v príslušnom predmete maturitnej skúšky, v predmete slovenský jazyk a literatúra je to Krátky slovník slovenského jazyka, Pravidlá slovenského pravopisu a Synonymický slovník slovenčiny

Úspešné vykonanie MS skúšky:

Žiak úspešne vykoná maturitnú skúšku z predmetu, ktorý má EČ a PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:

a)  nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa viac ako 25 % z celkového počtu bodov alebo v EČ MS získa viac ako 33 % z celkového počtu bodov, alebo

b)  je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa viac ako 25 % z celkového počtu bodov a súčasne v EČ MS získa viac ako 33 % z celkového počtu bodov.

Úpravy vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách účinné od 1. septembra 2013:

V predmete slovenský jazyk a literatúra je súčasťou maturitných zadaní aj vzorec na výpočet stupňa prospechu (vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov, § 8, odsek 2). Každé maturitné zadanie obsahuje dve úlohy a súvisiace východiskové texty. Prvá úloha obsahuje učivo zo slovenského jazyka. Druhá úloha obsahuje učivo z literatúry (vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov, Príloha III. časť, predmet slovenský jazyk a literatúra, úvodný odsek). Váha hodnotenia jednotlivých úloh je 3 : 2 alebo 1 : 1.

Na základe rozhodnutia predmetovej komisie zo slovenského jazyka a literatúry na SSOŠ v Revúcej budú žiaci a maturovať podľa vzorca s váhou hodnotenia jednotlivých úloh v pomere 1 : 1

z = z1+z2