Pri príležitosti ,,Medzinárodného dňa eliminácie násilia", ktorý tento rok pripadá na pondelok dňa 25.11.2024, sa dňa 19.11.2024 vykonala pre študentov tried II.A, III.A, I.PP Súkromnej strednej odbornej školy v Revúcej preventívna aktivita - prednáška: (Nie) som obetou násilia?! alebo STOP násiliu na deťoch, kde hlavnou témou bola šikana hlavne v školskom prostredí, študentom bolo vysvetlené Šikanovanie – stop násiliu, Čo je násilie a čo je šikanovanie nielen v škole, Kto je agresor a obeť, Kto môže byť útočníkom, Kde môže dochádzať k násiliu, Šikanovanie je vážny problém, Mlčať alebo hovoriť ....obeť má strach, spolužiaci sú nevšímaví alebo sa tvária, že sa nič zlé nedeje a nechcú o probléme hovoriť, Komu povedať o šikanovaní – rodičom či starým rodičom, učiteľom, kamarátovi či spolužiakovi, psychológovi, ÚPSVaR – oddelenie kurately, polícii, anonymným listom (formou slohovej práce), linkou detskej istoty – bezplatné číslo – 116 111, ako to všetko v pravý čas rozpoznať, ich následky a ako k tomu predchádzať, aby na študentoch nezanechala dlhodobé stopy. Čo na to hovorí zákon – priestupok alebo trestný čin. Hovorme o šikanovaní – nedovoľme, aby v našich triedach a školách dochádzalo k takémuto správaniu.
Okrem šikany v školskom prostredí bola aj podrobne rozobratá téma Kyberšikanovanie - forma šikanovania, pri ktorej sa používajú nové technológie – počítač, internet, mobilný telefón, ako prebieha vo virtuálnom svete, boj proti kybernetickému obťažovaniu/šikanovaniu.
Ďalej, že nie je bezpečné dávať na internet al. mobil svoje osobné údaje, kedy a s kým idú na dovolenku a na ako dlho, resp. fotky z dovolenky akurát ten aktuálny dátum (predchádzanie krádeží v bytoch, domoch, áut...) Primerane k veku bola vysvetlená i trestno-právna zodpovednosť. Zároveň študentom bolo vysvetlené, čo je priestupok i trestný čin, kedy sú priestupkovo a trestne zodpovední a najčastejšie trestné činy – krádeže a lúpeže, výtržníctva, ublíženie na zdraví, nebezpečné vyhrážanie a nebezpečné elektronické obťažovanie.
Okrajovo bolo spomenuté i nadväzovanie nových známostí na diskotékach či v baroch – dávať si pozor s kým sa zoznamujú, či osobu poznajú, aby im osoba pri tom ako pôjdu na toaletu, či tancovať alebo telefonovať, nenasypala niečo do nápoja (napr. omamnú a psychotropnú látku) a následne ju/ho nezneužije (napr. obchodovanie s ľuďmi).... Na záver bola otvorená téma (Nie) som obeťou násilia?! – násilie páchané nielen na ženách (aj keď je letáčik určený ženám). Rozpoznanie násilia, obeť násilia a práca polície.
Naši žiaci sú stále len deťmi. Treba mať vždy a všade oči otvorené. A preto nedovoľme, aby sa nielen deti zatvárali do seba a hľadali v sebe chyby. Podstatné je, aby sme v rámci prevencie zasiahli v pravý čas. A správnym prístupom i dobrou výchovou sa mohli žiaci ďalej vyvíjať tým správnym smerom. Naša spoločnosť ich všetkých potrebuje...
Ďakujeme pani policajtke za zaujímavú prednášku a tešíme sa už na ďalšiu.
Ing. Dana Vikorová