Šťastné a veselé VIANOCE
Čas vianočný v SSOŠ
- 49
Počas posledného predvianočného týždňa bolo cítiť slávnostnú atmosféru všade. Celá škola bola vo sviatočnom šate, dvere kancelárií zdobili nádherné adventné vence, na chodbách ticho blikali vyzdobené stromčeky. Aj žiaci si chceli spríjemniť čakanie na najkrajšie sviatky tým, že si vianočne vyzdobili triedy. Už niekoľko rokov hodnotíme vkus tej najšikovnejšej triedy. Tento rok najviac kreativity ukázala II.C, tesne za ňou boli III.C a I.C.
K nevšednej atmosfére prispela aj hudobno-spevácka skupina, ktorá tešila svojimi piesňami každé poschodie. Zvlášť dojímavé bolo vypočuť si v ich podaní snáď najznámejšiu vianočnú pieseň Tichá noc v slovenskom a následne v rómskom jazyku.
Naša škola nielen vzdeláva a vychováva, ale snaží sa aj pomáhať. Je už tradíciou, že zamestnanci školy prinášajú pred Vianocami do obrovskej škatule trvanlivé potraviny, sladkosti, drogériu a iné veci, ktoré by mohli byť užitočné nielen pri vianočnom stole. Po úhľadnom zabalení do troch škatúľ odovzdala riaditeľka školy darčeky trom sociálne odkázaným žiakom; Karolínke Valkovej, Jurajovi Rusňákovi a Viliamovi Vaňovi. Podmienkou však bola nielen sociálna situácia, ale aj dobrá dochádzka do školy. Bolo by nádherné, keby sme o pár rokov nemali komu darovať takéto škatule, lebo by už nebolo detí zo sociálne odkázaných rodín...
Mgr. Ľuboslava Lacjaková
Deduškom a babičkám
- 17
Tešili sme sa. Veľmi. Na návštevu našich rodičov, starých rodičov, tiet, ujov v revúckej Cilke.
Naši žiaci pripravili v tomto predvianočnom čase nádherné vianočné dekorácie. Určite sme uspokojili aj maškrtné jazýčky, ktoré si mohli pochutiť na nádhernej torte z našej cukrárskej výrobne.
Neprišli sme iba s darčekmi, ktoré potešili telo, ale aj dušu a rozochveli srdiečka a v mnohých očiach sa zaligotali slzy dojatia. Podarilo sa to našim talentovaným speváčkam, spevákom a gitaristom.
Vianočné koledy, ale aj rytmické ľudové piesne na želanie sa niesli v priestoroch jedálne.
Navzájom sme si všetci popriali pokojné prežitie vianočných sviatkov a odchádzali sme s pocitom, že len našou prítomnosťou sme niekomu urobili radosť.
Kolektív SSOŠ Revúca
ŽOCHÁR CUP 2024 – boli sme pri tom...
- 31
Nie je to tak dávno, kedy sme priniesli správu o barmanskom kurze, ktorý sa konal v našej škole. Získané vedomosti a zručnosti by sa mali overovať čím skôr v praxi, preto sa dve úspešné absolventky kurzu, Martina Viktória Csutorová a Nadin Adewale v sprievode svojej majsterky, Bc. Kataríny Korimovej 11. 12. 2024 zúčastnili 1. ročníka medzinárodnej barmanskej súťaže ŽOCHÁR CUP 2024 v Topoľčanoch, v kategórii Klasik Junior.
Boli to úplne prvé zrniečka skúseností, ktoré dievčatá získavali v podmienkach medzinárodnej konkurencie. Hlavnou súťažnou úlohou bolo namiešať soft drink a after dinner drink. Tentoraz sa nám cena neušla, ale naše súťažiace získali nové a bohaté skúsenosti, poznatky a zážitky, ktoré ich motivujú k zdokonaľovaniu sa v odborných zručnostiach.
Bc. Katarína Korimová
Mgr. Ľuboslava Lacjaková
Foto: Róbert Profant
Nie každodenná návšteva...
- 21
V živote každej školy sú dni všedné, sviatočné, aj výnimočné. A práve ten posledný z menovaných sme prežili 11. 12 2024. Zavítala k nám totiž vzácna návšteva; štátny tajomník MŠVVaŠ Róbert Zsembera.
Jeho cesta viedla najprv do novšej budovy Prvého slovenského gymnázia a potom sa už v sprievode primátora mesta, Júliusa Buchtu presunul k našej škole, ktorá je vzdialená len pár metrov. Tam ho už vítali obaja zriaďovatelia školy, Ida Andraščíková a František Novotný, prednostka Okresného úradu v Revúcej Zuzana Nosáľová a riaditeľka školy Ľuboslava Lacjaková, ktorej galantne venoval pán štátny tajomník nádhernú kyticu.
Na chodbe už znela vianočná hudba v podaní našich žiakov a potom už všetkých čakal slávnostne a nevšedne prestretý stôl, ktorý vyčarili ruky našich žiakov pod dohľadom šikovných majsteriek. Ani menu nebolo každodenné; ako predjedlo sa podávala husacia paštéta v slaných tartaletkách, nasledoval slepačí vývar s gágoríkmi, ktoré pán štátny tajomník ochutnal prvýkrát. Ale rovnako sme ho poučili o ďalšom tradičnom jedle, gemerských guľkách, na ktoré má práve naša škola certifikát Regionálny produkt Gemera. Hlavný chod bol daniel pripravený metódou souss vide so zemiakovým pyré a sladkou bodkou bola famózna zamatová roláda spod rúk našich cukrárok.
Ale nielen jedlo bolo na programe dňa. Práve k cukrárkam viedla prvá cesta pri prehliadke školy, pretože priestory si vyžadujú renováciu. Hovorili sme však aj o zlej sociálnej situácii žiakov, ktorí často musia popri škole (a neraz aj počas vyučovania) pracovať, aby pomohli rodinám.
Návšteva ocenila výzdobu školy, z ktorej na každom kroku už dýchala predzvesť najkrajších sviatkov v roku. Poslednou zastávkou bola riaditeľňa, kde si pán štátny tajomník z rúk riaditeľky školy prevzal originálnu dekoráciu, dielo miestnej umelkyne.
Čas bol neúprosný a návštevu čakal ďalší naplánovaný program. Posledné podanie rúk, posledné zamávanie a výnimočné chvíle sa stali minulosťou. No viem, že v našich myšlienkach sme ešte dlho spracúvali dojmy a pocity...
Mgr. Ľuboslava Lacjaková
Tradičný sviatok a ľudové zvyky na Luciu
- 11
Tradícia, ktorá prišla zo Švédska, sa slávi 13. decembra. Symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu. Lucie boli oblečené v bielom a na tvári mali biely závoj. V jednej ruke mali kôš so sladkosťami a v druhej metličku z peria. Symbolicky bol vymetaný prach z domu.
Ide o dátum, ktorý sa spája s mystičnom, mágiou, tradíciami a legendami.
Aj v našej škole sme si tento sviatok pripomenuli a naše „Lucie“ povymetali všetky školské kúty.
Boli sme pozrieť pani riaditeľku, pani učiteľky a samozrejme aj triedy.
Ako hovorí pranostika: „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc“.
Bc. Martina Saganová
Bc. Alexandra Brindzáková
Vianočné trhy
- 115
Príprava na vianočné trhy začína u nás, v Súkromnej strednej odbornej škole, počas hlbokej noci, keď väčšina ľudí ešte sladko spí. Mnohí z nás sa podieľali na príprave a varení „revúckych guliek“, o ktoré je mimoriadny záujem. Množstvo uvarených guliek vám radšej neprezradíme... Boli fantastické.
Naša škola však dýcha vianočnou atmosférou od 1. decembra, začiatku adventu. Šikovné ruky našich majsteriek a žiakov vytvorili doslova domácu atmosféru.
V piatok, 6. decembra sa celou školou, a aj pred ňou, šírili omamné vône. Kto zbožňuje naše langoše, ten si určite znamenite pochutnal. Pred školou v kotlíku, ktorý bol zahalený statočným dymom, sa niekoľko hodín varila skvelá kapustnica. Skvelá určite, veď v konkurencii v súťaži s inými družstvami sme obsadili druhé miesto!
Z knižnice sa ozývali zvuky gitár a spev našich talentovaných žiakov, ktorí sa pripravovali na vystúpenie na vianočnej tribúne. Zaspievali to nádherne, svojím spevom potešili nejedného diváka, a pri skladbe Tichá noc sa mnohým v očiach ligotali slzy dojatia.
Na svoje si prišli v našich stánkoch aj maškrtníci, ktorí majú radi sladké. Naši cukrári ponúkali samé dobroty.
Pre mnohých bola najomamnejšia vôňa punču, ktorý bol takisto vynikajúci a naša škola opäť odchádzala z vyhodnotenia súťaže s krásnym druhým miestom.
Mikuláš bol teda k nám naozaj štedrý a celú atmosféru nám pomohla dotvoriť aj Perinbaba, ktorá posypala mesto Revúca svojimi vločkami. Viac sme si ani nemohli priať.
Mgr. Viera Sofia Andrassy
Kolektív SSOŠ Revúca
Videá z akcie:
https://www.youtube.com/watch?v=o_faHo9hqbY&t=205s
https://www.youtube.com/watch?v=Yth28DPUOug
1. Gastrorošáda v Súkromnej strednej odbornej škole v Revúcej
- 136
Na začiatku bol jeden ambiciózny nápad... Urobiť niečo, čo ešte Revúca nezažila. Od istého času naša škola zvykne prekvapovať (väčšinou milo) a verím, že sa nám to podarilo aj v ten štvrtkový večer, 7. 11. 2024. Nápad prišiel od nášho zriaďovateľa, Mgr. Františka Novotného, ktorý chcel predstaviť Revúčanom „vysokú gastronómiu“, ako ju poznáme väčšinou len z televízie alebo lákavých stránok časopisov. Tento sen nám splnili dvaja špičkoví šéfkuchári z Prešova, ktorí sú laureátmi viacerých medzinárodných gastronomických súťaží, Marek Madzik a Milan Poloha. V kuchyni vládla pokojná pracovná atmosféra, hoci všetko sa muselo zvládať veľmi rýchlo pri 6-chodovom menu pre 60 hostí. Výdatnými pomocníkmi bola aj moderná technológia, ktorou sme začali našu kuchyňu vybavovať (sous vide, multifunkčná panvica, moderný konvektomat), aby na hodinách odborného výcviku mali naši žiaci možnosť pracovať s týmito zariadeniami.
S celodennou asistenciou kompletného osadenstva našej kuchyne, a samozrejme aj žiakov z odboru Pracovník v gastronómii, nám boli servírované taniere, do obsahu ktorých nám bolo ľúto zahryznúť a narušiť tak dokonale prepracovanú kompozíciu. No chuťové poháriky sa hlásili o slovo, a tak sme čoskoro zistili, že nielen vonkajší vzhľad, ale aj vyvážená chuť všetkých ingrediencií boli úchvatné. Prázdne taniere boli toho dôkazom. Z pripravených menu na stoloch sme čítali občas záhadné pojmy, ako „amazu dressing“, „striploin s vanilkovým maslom“, či „kokosový krém s mandľovo-estragónovou mrvenicou. Ale ochutnali sme aj kokosovú kari polievku s krevetkami, koriandrom a ryžovými niťami a danielí chrbát sous vide s kroketkou, zeleninovým demi glace a grilovaným baby romanesco.
Prestávky medzi chodmi vyplnili žiaci SSOŠ svojimi pesničkami, kolegyňa Mgr. Gabriela Čellárová, ktorá zarecitovala ukážky zo svojej prvej básnickej zbierky, fujaristi z FS Dubina v Rožňave a celkový esprit večeru dodával sprievodným slovom Juraj Genčanský.
Štvrtkový večer bol dôkazom, že Súkromná stredná odborná škola v Revúcej je modernou, životaschopnou školou. Sme radi, že naši hostia odchádzali spokojní a radi prisľúbili účasť aj na 2. gastrorošáde, ktorú plánujeme už na február 2025.
Mgr. Ľuboslava Lacjaková
Videá z akcie:
https://www.youtube.com/watch?v=thbfvXNPAW0&t=7s
https://www.youtube.com/watch?v=dVYPlHnkImA
Kritériá pre prijatie žiakov základnej školy na štúdium v SSOŠ Revúca
Školský časopis P H O E N I X
Máme skutočne šikovných žiakov !
O tom, že na našej škole máme veľa talentovaných a šikovných žiakov už dávno vieme. Podarilo sa nám vytvoriť tím mladých žurnalistov, ktorí sa s veľkým odhodlaním pustili do tvorby prvého čísla školského časopisu Phoenix. Odhalili sme talenty, vyšlo na povrch to, čo je niekedy skryté.
Obrovský tvorivý potenciál prejavila Danielka Strihanová – šéfredaktorka a grafička nášho časopisu, ktorá jeho tvorbe venovala neuveriteľne veľké množstvo svojho voľného času. Ďalšími pomocníkmi boli Lukáš Mužík, Ema Belánová, Patrícia Geynesová, Viktória Dányiová.
Prečo časopis? Vidím v tejto práci možnosť realizácie sa žiakov práve v tých oblastiach, o ktorých ani netušili, že by mohli byť úspešní a prospešní. Páči sa nám aj v tlačenej podobe šíriť dobré meno našej školy.
Verím, že v druhom čísle nášho PHOENIX-a si nájde každý čitateľ niečo, čo ho osloví.
Ešte raz ďakujem mojim šikovným novinárom za skvelú prácu.
Mgr. Viera Sofia Andrassy
Tu si môžete pozrieť náš školský časopis. Príjemné čítanie ...
Olympiáda kritického myslenia
- 3
Dňa 12. 12. 2024 sme sa s našimi žiakmi opäť zapojili do Olympiády kritického myslenia. V dnešnej dobe je veľmi dôležité rozvíjať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť mladých ľudí.
Olympiáda kritického myslenia pestuje čitateľskú gramotnosť, kritické myslenie, schopnosť vyhľadávať informácie, orientáciu v prostredí médií, prácu s dátami, argumentačné zručnosti a odolnosť voči manipulácii.
Preto práca so žiakmi v oblasti kritického myslenia nekončí len prípravou a účasťou v súťaži Olympiády kritického myslenia, ale intenzívne pracujeme a venujeme sa tejto oblasti aj na hodinách informatiky.
Tak ako minulý školský rok, aj tento, nás ešte čaká prednáška zameraná na tému kritického myslenia a mediálnej gramotnosti s lektorom zo Slovenskej debatnej asociácie.
Kritické myslenie je v dnešnom svete plnom dezinformácií nevyhnutnou zručnosťou a my veríme, že je dôležité naučiť mladých ľudí odhaľovať hoaxy, vyhodnocovať dôveryhodnosť médií a rozvíjať ich schopnosť odhaliť argumentačné chyby alebo manipulatívne techniky.
Mgr. Gabriela Dojčárová
Ambasádori zo SSOŠ
Ambasádori zo SSOŠ v Revúcej sa dňa 12.12.2024 zúčastnili online diskusie k Sacharovovej cene 2024.
Sacharovova cena za slobodné myslenie je ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Európsky parlament za prácu a prínos v oblasti ľudských práv.
Aj takto sa rozvíja u našich žiakov zmysel pre demokraciu a uplatňovanie ľudských práv v živote.
Nestačí len poznať Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ale je potrebné pochopiť jej zmysel pre dnešnú dobu a poznať jej aplikáciu do každodenného života a diania okolo nás.
Mgr. Gabriela Čellárová
Nástrahy v reálnom a online živote
Dňa 11. 12. 2024 sme opäť zorganizovali prednášku s príslušníčkou polície pre triedy I.A a I.C. Snažíme sa , aby naši žiaci boli informovaní o novodobých nástrahách v reálnom,aj online živote a vždy si vedel vybrať tú správnu cestu.
„Nespravodlivosť sa prejavuje dvojakým spôsobom: jednak že sa ľudia sami na niekom dopúšťajú krivdy, a ďalej že nebránia tých, ktorým sa krivda deje, aj keď tak urobiť môžu. Keď niekto na iného nespravodlivo útočí buď z hnevu alebo nejakej inej vášne, ako by vztiahol ruku na svojho druha; ale ak niekto krivde nezabráni a jej neprekáža, hoci môže, dopúšťa sa takého hriechu, ako keby zradil rodičov alebo priateľov alebo vlasť.“............
Ing.Dana Vikorová
Barmanský kurz očami žiakov
- 83
„ Mixologická misia: staň sa Majstrom baru!“
„Neexistuje zlá whisky. Existujú len niektoré whisky, ktoré nie sú také dobré ako iné.“
Raymond Chandler
Na čo je vlastne dobrý barmanský kurz?
Je to ideálny spôsob, ako získať praktické zručnosti a teoretické znalosti potrebné na prácu za barom.
Tieto kurzy sú vhodné nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých, ktorí si chcú zdokonaliť svoje techniky.
Čo sa na takomto kurze naučíte?
Základné prípravy koktailov: Naučíte sa miešať populárne kokteily, poznávať alkoholické nápoje, ich kombinácie a správne použitie pomôcok, ako šejkry, sitká, muddler a ďalšie.
Techniky a technológie: Naučíte sa správne techniky, ako je shakovanie, miešanie, či podávanie nápojov podľa špecifických pravidiel.
Znalosť nápojov surovín a histórie: Kurz zahŕňa teoretickú časť, kde sa dozviete o rôznych druhoch alkoholov, likéroch a ingredienciách, ktoré sa používajú pri tvorbe nápojov, o pôvode a rôznych zaujímavostiach nápojov, ako napríklad cocktailu. Zamyslite sa a skúste porozmýšľať, z čoho ten názov asi vznikol, ...prišli ste na to?...
„Traduje sa, že jeden šikovný barman nalial každému oslavujúcemu po kohútích zápasoch liehovinu takej farby, aká zodpovedala farbe peria v chvoste víťazného kohúta. Majiteľ kohúta sa cítil polichotený a minul dvakrát viac. Niet divu, že sa zvyk čoskoro rozšíril. Nápoj dostal meno cocktail, lebo anglické slovo tail, znamená chvost a cock kohút“.
Obsluha a komunikácia so zákazníkom: Kľúčovou súčasťou kurzu je aj rozvoj komunikačných a interpersonálnych zručností, ktoré sú nevyhnutné pri práci s hosťami v bare. „Je to také ľahké usmievať sa a pritom nepokaziť drink“? Na barmanskom kurze sa to zaručene naučíte. Čo mňa ako tvorivého človeka rozhodne zaujalo, je „neobmedzenosť.“ Čítate správne, tvorba vlastných receptúr, kde vzniká dokonalý priestor pre kreativitu a experimentovanie.
Výhody absolvovania barmanského kurzu: Určite vás zaujíma čo „obnáša“ takýto zaujímavý kurz. Ako prvé naberiete efektívne a profesionálne zručnosti za barom, otvorí sa vám množstvo kariérnych možností, ako napríklad v baroch, hoteloch, reštauráciách, na lodiach, či v zábavnom priemysle po celom svete. Možností je strašne veľa a nesmie chýbať certifikát po úspešnom ukončení kurzu, ktorý je medzinárodne uznávaný.
Čo z toho vyplýva?
Barmanský kurz vás pripraví na dynamickú a kreatívnu kariéru, ktorá ponúka nielen pracovné príležitosti, ale zároveň osobný rozvoj.
Video z Barmanského kurzu si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=fVx08BzQL8o&t=33s
Text: Martina Viktória Csutorová (žiačka 1. roč.)
Foto a video: Viera Sofia Andrassy
Ekonomická olympiáda
Do 8. ročníka Ekonomickej olympiády pre stredné školy sa zapojilo aj 51 žiakov našej školy. Testovanie prebiehalo od 2. decembra do 6. decembra 2024. Na test mali žiaci 40 minút a skladal sa z 25 uzatvorených otázok, zameraných na znalosti z ekonómie a financií. Test bol písaný online formou.
Otázky do súťaže a koncepciu Ekonomickej olympiády spoluvytvárajú ekonómovia a odborníci z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Českej národnej banky a Inštitútu ekonomického vzdelávania (INEV). Cieľom Ekonomickej olympiády je podporovať ekonomické vzdelávanie na školách a vzbudiť záujem o ekonomické témy u mladých ľudí.
Najlepšími žiakmi školského kola boli:
1. Ivan Dušan III.C
2. Cibuľová Nikola III.C
3. Mužík Lukáš III.C
Hlaváč Tobias I.C
Srdečne im blahoželáme !!!
Mgr. Oľga Hižnayová
Literárna beseda a tvorivé dielne v Mestskej knižnici Samuela Reussa
Dňa 3.12.2024 sa naši ambasádori spolu s niektorými spolužiakmi zúčastnili literárnej besedy a tvorivej dielne.
Akcia sa konala v Mestskej knižnici Samuela Reussa v Revúcej a viedli ju Mgr. Ľuboslava Lacjaková, Mgr. Viera Sofia Andrassy a Mgr. Gabriela Čellárová.
Žiakom sa akcia páčila, pretože nie len počúvali, ale aj veľa tvorili. Vyskúšali si tvorbu haiku, eseje aj divadelného scenára. Na ich tvorivosť vplývalo aj krásne prostredie vynovenej knižnice, ktoré dodávalo celému podujatiu príjemné čaro.
Veríme, že žiaci si odniesli bohaté vedomosti a podnety do ďalšej tvorby.
Deň jablka
- 73
MEDZINÁRODNÝ DEŇ JABLKA pripadá na 21. októbra. My sme ho oslávili s týždňovým oneskorením, v pondelok, 28. októbra 2024. III.C trieda pod „režisérskym vedením“ Ing. Ingrid Dojčárovej sa rozhodla jabĺčka predstaviť aj v inom šate ako ich poznáme.
Skoro každý z nás už počul o kresťanskej tradícií kde Eva v Raji odtrhla jablko a s Adamom ho zjedli. Potom boli za trest vyhnaní z Raja. Pôvod jablka možno hľadať v pohorí Tien Shen v dnešnom Kazachstane, kde v lesoch dodnes rastie praotec jablone divej, Malus sieversii. Najväčšie mesto Kazachstanu, Almaty, dostalo svoj názov podľa kazašského slova „Almatau“, čo znamená „jabloňová hora“.
Jablko je jedným z najdostupnejších a najzdravších ovocí na svete, každý rok si ho pripomíname a oslavujeme rozmanitosť odrôd jabĺk a ovocných sadov na Slovensku.
Každý kúsok jablka zásobuje naše telo energiou, vďaka obsahu ovocných kyselín uhasí smäd a zasýti nás. Jablká obsahujú:
- Antioxidanty
- Skoro všetky odrody majú nulový obsah tuku a sodíka, a preto sú vhodné pri chudnutí
- Ničia toxín, ktorý oslabuje pamäť
- Podporujú trávenie
- Obsahujú veľa vlákniny
- Pôsobia proti infarktu a stresu
- Udržujú zdravú pokožku
Najväčšími producentmi jabĺk na svete sú krajiny: Čína, Poľsko, USA, Turecko a Taliansko.
Viete o tom že jablko sa neponorí? Určite ste niekedy jablká videli vo vode a pomysleli si, že vedia plávať a neponoria sa. Tu je dôvod PREČO! Obsahujú až 25% vzduchu.
Ako stará múdrosť hovorí: „KAŽDÝ DEŇ JABLKO, OD LEKÁRA ĎALEKO.“
Dnes si žiaci pripravili jablká na tieto spôsoby: obyčajné čerstvé, sušené jablká, nastrúhané, jablkovú šťavu, ktorú nám pripravovali Lukáš a Danielka, jablkovú výživu, jablkový kompót, jablčník, ktorý nám upiekla Karolína, jablkové mufiny, ktoré si pre nás pripravili Maťa a Nikola, jablká v župane, ktoré nám pripravia Sandra, Marika a Maťa, mimochodom, o tie bol extrémny záujem, jablkový puding, jablkovú masku na pleť, ktorú si pri Mati vyskúšala Sandra a jablkový ocot, ktorý pripravila Karolína.
Dobrovoľník z každej triedy sa zúčastnil súťaže „O najdlhšiu jablkovú šupku“. A taktiež sme si pre prvé tri miesta pripravili výlučne jablkové odmeny.
Emka Rusnáková nám tento deň zdokumentovala na fotografiách a Danielka Strihanová si pre nás pripravila prezentáciu na danú tému.
Na príprave dnešného Dňa jablka sa podieľala celá III.C trieda, každý jeden bol za niečo zodpovedný, každý mal svoju úlohu, ktorú si aj splnil.
Ing. Ingrid Dojčárová
Oslava našej 40 - ročnej školy
- 94
„Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale aby vedeli. Vedieť nie, aby vedeli, ale aby položili ruku k činu.“ — Ján Amos Komenský
Slová, ktoré nám hneď v úvode zdôrazňujú vážnosť vzdelávania a školy ako inštitúcie, ale zároveň poukazujú na ľudskosť vo vzdelávaní a poukazujú aj na potrebu praktického vzdelávania.
Toto všetko, a ešte viac dávala a dáva naša škola. Naša štyridsať ročná „dáma“, ktorá slávi svoje okrúhle jubileum. V živote človeka je to chvíľa na bilancovanie, hodnotenie, spomínanie, oslavovanie. V živote človeka je to krásny stredný vek.
V živote školy je to hodnota, ktorá vypovedá o sile. Škola vekom nestarne, ale zreje a zdokonaľuje sa. Všetci vyučujúci a zamestnanci v nej zanechali svoje stopy, kúsky svojho života, svoje vedomosti a nápady.
A žiaci? Tí prichádzajú stále noví a mladí a škole dodávajú mladú energiu, nápady a motiváciu k pokračovaniu i pokroku.
Všetci títo ľudia - žiaci, učitelia, majstri, zamestnanci, rodičia, ale aj absolventi a ich rodičia, bývalí zamestnanci, vytvorili z našej školy školu, ktorou je dnes.
Školu, ktorá sa pýši úspešnými absolventmi, školu, ktorá má i dnes mnoho šikovných študentov, ktorí nás reprezentujú na rôznych súťažiach, školu, ktorá ponúka teoretické poznatky, ale aj praktické zručnosti.
Školu, ktorá vzdeláva i vychováva do života.
Áno, i naša škola prešla počas štyridsiatich rokov rôznymi obdobiami. Zažila obdobia lepšie i horšie. Mala mnoho výborných študentov, ale aj tých slabších. Prešla rôznymi premenami a zmenami. Toto všetko je údelom každej školy...
Jedno sa však ani za 40 rokov nezmenilo. Vzťah medzi učiteľom a žiakom, ktorý dodáva vyučovaniu a spoločne strávenému času, náboj, energiu, korenie, vôňu, chuť, melódiu. Presne to, čo sa nám/vám práve teraz, keď privriete oči, vybaví ako prvé, keď sa povie SSOŠ, a je jedno či ste absolventom tejto školy alebo učiteľom. Pretože školu nerobia tehly, budova, ani lavice a skrine, školu robia ľudia, pocity a emócie s ňou spojené.
Naplnením všetkých týchto slov a dôkazom pravdivosti, bola oslava našej 40 - ročnej školy, ktorá sa niesla v slávnostnom a družnom duchu. Prekypovala krásou, eleganciou a vôňami. Oslava, ktorú si vytvorili zamestnanci so žiakmi vlastnými rukami - dokonalé stolovanie, výborný catering, cukrovinky a zákusky od výmyslu sveta...
Pozvaných bolo aj mnoho vzácnych hostí. Oslavy sa zúčastnili naši zriaďovatelia Mgr. Ida Andraščíková a Mgr. František Novotný. Ďalej sme privítali pani riaditeľku z Tesco Revúca Ing. Luciu Váhovskú, Ing. Júliusa Buchtu - primátora mesta Revúca, Mgr. Zuzanu Nosáľovú - prednostku OU v Revúcej, JUDr. Pavla Halaja a ďalších priaznivcov a partnerov školy, ako aj všetkých riaditeľov škôl v Revúcej.
Oslava bola naozaj krásnym dôkazom 40 - ročnej sily a tradície školy, dôkazom výborných zriaďovateľov, dôkazom družného kolektívu, dôkazom šikovných rúk zamestnancov i žiakov, a v neposlednom rade, aj dôkazom dobrého vedenia školy, ktoré stmeľuje všetky tieto prvky.
Jubilantke prajeme veľa ďalších takýchto „okrúhlych“ osláv.
Mgr. Gabriela Čellárová
FOTO:
Ing. Dana Vikorová, Mgr. Gabriela Čellárová, Kolektív SSOŠ
Akcie, oslavy, catering
Do fotogalérie bol pridaný nový album Akcie, oslavy, catering.
Potrebujete pripraviť oslavu, catering ? Sme tu pre Vás !
Neváhajte a využite naše služby.
18
Oznam - školská jedáleň
Sme tu opäť po určitom čase a po zmene vedenia školskej jedálne.
Takto varíme v našej školskej kuchyni - príďte ochutnať !!!Prihlášku na obed je stravník povinný nahlásiť deň vopred, a to do 14:00 hod.
Odhlásiť sa z obedu je možné v deň odberu stravy do 8:00 hod.
205CENA: 4,20 € za obed, rozvoz v Ra 0,20 € a mimo RA 0,30 € za km, balné 0,20 €.
Prihlásiť sa môžete deň dopredu do 14:00 hod, odhlásiť sa v daný deň do 8:00 hod.
Samozrejme, ste vítaní aj v našej školskej jedálni. Tešíme sa na vás !
Kontakt: 0915 930 273
Vedúca školskej jedálne: Terenová Iveta
Email: strava@ssos-ra.sk